Opisz krótko zasady gry w piłkę siatkową

Ogóle zasady gry w siatkówkę W dużym uproszczeniu siatkówka polega na odbijaniu piłki w taki sposób, aby przeleciała ona nad siatką i wylądowała w polu gry należącym do przeciwnika.Zasady gry w piłkę siatkową są jasne.. Grają oni bowiem po dwóch przeciwległych stronach siatki.. Niedopuszczalne jest rozpoczęcie gry, gdy drużyna posiada mniej niż 7 zawodników.. Podczas gry, odbywającej się na otwartej przestrzeni, dodatkową trudność stanowi tor lotu piłki (brak punktów odniesienia jak w sali sportowej), lub też nieoczekiwane zmiany jej prędkości i kierunku spowodowane wiatrem.Mimo że większość elementów techniki występuje zarówno w hali, jak i na plaży, to jednak piłka siatkowa .5.. 8.2 PIŁKA POZA GRĄ Piłka jest poza grą od momentu popełnienia błędu, który został odgwizdany przez jednego z sędziów; w przypadku niewystąpienia błędu, piłka jest poza grą od momentu gwizdka sędziego.SIATKÓWKA Zasady gry i podstawowe przepisy Mecz siatkówki rozgrywa się do 2 lub 3 wygranych setów.. W meczu biorą udział dwie drużyny.. W ostatnich latach cieszyliśmy się z dwóch złotych medali mistrzostw świata, ale czy my w ogólne wiemy, jak grać w siatkówkę?Wyjątkiem jest 5 set, nazywany "setem decydującym", który jest rozgrywany, gdy stan meczu po 4 setach wynosi 2:2.. Uwidacznia najlepsze ich uzdolnienia, siłę wewnętrzną i kreatywność..

Piłka siatkowa - zasady gry DRAFT.

Zawodnicy występujący na tej pozycji są zwykle najwyżsi w drużynie.Piłka siatkowa, zwana popularnie siatkówką, jest grą rozgrywaną przez dwa zespoły na boisku przedzielonym siatką.. 9 lutego 1895 odbył się w tamtejszej sali gimnastycznej premierowy pokaz stworzonej przez niego dyscypliny, którą wówczas nazywano Minonette.. ), teraz skręcamy w kierunku siatkówki.. Każde ćwiczenie, zabawę możecie dowolnie modyfikować.Specyfika.. Punkt może zdobyć każda drużyna, zarówno ta, która wykonuje zagrywkę (serw), jak i ta, która zagrywkę przyjmuje.Zasady gry.. Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB oświetlenie pola gry powinno wynosić od 1000 do 1500 luksów, mierzone na wysokosci 1 m od podłoża pola gry.Wszystkie opisane sposoby odbicia piłki stosowane są podczas gry.. W dniach 18-20 kwietnia 1947, podczas Kongresu w .Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB maksymalna temperatura w sali nie powinna przekraczać 25°C (77°F) oraz nie może być niższa niż 16°C (61°F).. Odbicia piłki o ścianę.. W meczu występuje maksymalnie 12 zawodników, w każdym secie na boisku może grać 6 zawodników.. W tym secie zawodnicy grają do 15 punktów, również przy przewadze co najmniej dwóch punktów.. W siadzie rozkrocznym: toczenie piłki po parkiecie, wokół własnego ciała.Ile odbić piłki może wykonać drużyna w czasie jednej akcji?.

5.Ustawienia w siatkówce - zasady piłki siatkowej.

W grze biorą udział dwie drużyny.. Pomysłodawcą reguł gry w piłkę siatkową był William G. Morgan - na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w Young Men's Christian Associaton (YMCA) w Holyoke w Massachusetts.. Gra zdeterminowana jest przez podłoże.. Jest to gra zespołowa, w której zawodnicy przeciwnych drużyn nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu.. Natomiast gdy w meczu jest czterech sędziów liniowych stoją oni w wolnej strefie w odległości 1-3 metry od każdego rogu boiska.. Przepisy w siatkówce są takie, że aby zdobyć punkt, zawodnik musi przebić piłkę na stronę przeciwnika i trafić w jego boisko, czyli pomarańczowe pole.PODSTAWOWE PRZEPISY GRY W PIŁKĘ SIATKOWĄ.. Bruno Szafer 06 Czerwca 2016, 15:00 WP SportoweFaktyCzas odpocząć od piłki nożnej (ile można?. Odbicia piłki nad sobą.. W trójkach na wprost ze zmianą miejsc.. Siatkówka jest grą dla każdego, a w zależności od warunków możliwe są jej różne wersje.. Wpis skierowany jest dla osób, które prowadzą zajęcia z grupami początkującymi oraz średniozaawansowanymi.. Przy stanie meczu 2:2 rozgrywany jest set 5 4.. Set wygrywa zespół, który zdobędzie 25 punktów.. Spotkanie gra się do trzech wygranych setów.. W zależności od sposobu, w jaki zagrywający uderza piłkę wyróżniamy: zagrywkę dolną, zagrywkę górną: Zagrywka dolna - do wykonania tej zagrywki trzeba się ustawić za linią końcową boiska, twarzą do siatki.Oficjalne przepisy gry w siatkówkę..

[QUIZ] Jak w to się gra - czy znasz zasady siatkówki?

Odbicia piłki od podłoża i odbicia sposobem oburącz dolnym.. Podstawowe zasady gry w piłkę siatkową PODSTAWOWE PRZEPISY GRY W PIŁKĘ SIATKOWĄ í.. Ich zadaniem jest umieszczenie piłki w polu przeciwnika, mając do dyspozycji 3 odbicia piłki rękoma.W przyjęciu zagrywki uczestniczy tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy piłka spada blisko siatki.. Gra polega na strzelaniu bramek bez pomocy kończyn górnych.Najnowsze przepisy i zasady gry w Mini Piłkę Siatkową.. Zachodniopomorski Związek Piłki Siatkowej w Szczecinie.. W trójkach - po trójkącie.. Celem gry jest przebicie piłki nad siatką i spowodowanie jej upadku na boisko .Przykładowe ćwiczenia z piłką siatkową: W marszu: piłka między palcami dłoni, ugniatanie jej i krążenie nadgarstkami.. Każda stara się przerzucić piłkę nad siatką (nie łapiąc jej w dłonie, a odbijając) i sprawić, żeby przeciwnik nie zdołał jej odbić.. Siatkówka jest grą dla każdego, a w zależności od warunków możliwe są jej różne wersje.Jeżeli chodzi o sposób zdobywania punktów, to zasady gry w siatkówkę mówią o tym, że można to zrobić na kilka sposobów.. W meczu występuje maksymalnie î zawodników, w każdym secie na boisku może grać ò zawodników.. Nawet małe dziecko wie, że piłka siatkowa to przede wszystkim odbicia górne i dolne..

Poznaj podstawowe zasady gry w siatkówkę!Temat: Piłka siatkowa gra szkolna 1.

Na boisku obowiązuje etyka gry, której zawodnicy muszą przestrzegać.. W truchcie: wykonanie podrzutu piłki w górę, klaśnięcie dłońmi z przodu i z tyłu ciała, a następnie chwyt spadającej piłki.. Piłka siatkowa, zwana popularnie siatkówką, jest grą rozgrywaną przez dwa zespoły na boisku przedzielonym siatką.. Skupimy się dzisiaj na tych pierwszych.. Po rzucie w siatkę.Przepisy gry w piłkę siatkową 5 PIŁKA SIATKOWA JEST SPORTEM WYCZYNOWYM Współzawodnictwo wyzwala w uczestnikach ukryte siły.. Ich zadaniem jest obserwowanie linii końcowej i bocznej boiska.Historia.. Rzadko gra w obronie, kiedy znajduje się w drugiej linii najczęściej jest zmieniany przez libero.. W grze nie wolno: - dotykać siatki, - przekraczać linii środkowej, - zawodnikowi obrony atakować z pola ataku, - drużynie odbijać piłki więcej niż 3 razy (4 razy z odebraniem po bloku), - odbijać piłki kolejno 2 razy z rzędu przez tego samego zawodnika (z wyjątkiem odbicia po bloku).Jeżeli w obsadzie meczu jest tylko dwóch sędziów liniowych stoją oni w narożnikach boiska, po prawej stronie każdego z sędziów.. Ich zadaniem jest umieszczenie piłki w polu przeciwnika, mając do dyspozycji 3 odbicia piłki rękoma.Podstawowe przepisy gry w piłkę siatkową.. Przy stanie meczu 2:2 rozgrywany jest set 5 ð.Siatkówka - zasady gry.. - Jedna osoba odbija piłkę oburącz sposobem górnym, druga dolnym.. 1.6 OŚWIETLENIE.. Zasady gry są ustalone przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej i zawarte są w przepisach gry w piłkę siatkową.O zasadach gry w piłkę ręczną można przeczytać w WP SportoweFakty.. Boisko i piłka: • Boisko do gry jest prostokątem o wymiarach 18 x 9 m.. • Wszystkie linie boiska mają szerokość 5 cm.. • Dwie linie boczne i dwie linie końcowe ograniczające boisko są wykreślone wewnątrz boiska.Piłka jest w grze od momentu uderzenia piłki przez zawodnika wykonującego zagrywkę, na którą zezwolił sędzia pierwszy.. Na pierwszej linii ataku stoi trzech graczy, na tylnej kolejnych trzech.Tutaj masz wszystko dokładnie opisane :) Jest to gra zespołowa, w której zawodnicy przeciwnych drużyn nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu.. Odbicia piłki w dwójkach.. Zasady gry w siatkówkę określają pewne role każdego z zawodników, jednak przy przejściach (rotacji) wszyscy grają na każdej z pozycji.. Seta wygrywa ten zespół, który pierwszy osiągnie 25 punktów przy koniecznej przewadze 2 punktów.. Piłka siatkowa - zasady gry DRAFT.. Grają oni bowiem po dwóch przeciwległych stronach siatki.. Aby ją rozpocząć wykonujemy zagrywkę..