Opisz krótko jedną wybraną przez siebie chorobę układu krążenia
Choroby cywilizacyjne występują globalnie, zarówno w społeczeństwach wysokorozwiniętych, jak i rozwijających się.. Podstawowe wiadomości na temat chorób i dolegliwości.. Choroba nasila się stopniowo: bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia i szum w uszach.. Choroby układu krążenia to grupa bardzo różnych schorzeń serca i naczyń krwionośnych.. Również początkowo objawy nie występują aczkolwiek niektórzy odczuwają bóle głowy (w szczególności w okolicy potylicy), szybsze męczenie się, potliwość, kołatanie serca.Choroby układu moczowego.. Skąd się biorą choroby cywilizacyjne, czy można się przed nimi uchronić?Choroby cywilizacyjne mają to do siebie, że bardzo szybko się rozprzestrzeniają.. Jak zawsze w medycynie, tak i tym razem lepiej im zapobiegać, niż leczyć, ponieważ kuracja jest trudna i długotrwała - czasami należy ją kontynuować do końca życia.Układ krążenia (krwionośny) zbudowany jest z zamkniętego systemu naczyń krwionośnych, które pod wpływem rytmicznych impulsów serca transportują nieustannie przez organizm krew.Krew jest nośnikiem substancji odżywczych, niezbędnych do podtrzymywania czynności życiowych, oraz spełnia funkcję oczyszczającą organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii.Choroby układu oddechowego - wszystkie schorzenia obejmujące drogi oddechowe lub z nimi związane..

83% Choroby układu krążenia.

Najczęściej wśród nich wymienia się padaczkę, stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera, zespół Parkinsona oraz udar mózgu.. Krew, wprawiona w ruch przez serce, dociera do każdego zakamarka ciała, płynąc poprzez tętnice, naczynia włosowate i żyły.Choroby cywilizacyjne, choroby stylu życia, choroby społeczne, tzw. epidemia XXI wieku - globalnie szerzące się, niezakaźne, wiązane z tzw. rozwojem cywilizacyjnym, prowadzące do niepełnosprawności i odpowiadające za ponad 80% przedwczesnych zgonów.Choroby cywilizacyjne nie dotyczą tylko osób w okresie przekwitania (menopauza, andropauza), osób starszych, ale diagnozuje się je .Opisz krótko choroby genetyczne (przyczyny, objawy, rokowania) .. -pokarmowego-oddechowego Jej objawami są zaburzenia wydzielania przez gruczoły zewnątrzwydzielnicze.. Choroby układu krążenia, czyli choroby sercowo-naczyniowe, są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.GUS podaje, że odpowiadają za 46 proc. wszystkich zgonów, ale jeszcze w latach 90. było to ponad 50 proc. Pod tym względem jesteśmy na zbliżonym poziomie do innych krajów europejskich.Choroby układu krążenia - schorzenia narządów i tkanek układu krążenia, w szczególności serca, tętnic i żył, nazywane również chorobami układu sercowo-naczyniowego.Historycznie ich rozpoznawaniem i leczeniem zajmowała się interna.Obecnie są domeną kardiologii, natomiast leczeniem operacyjnym zajmują się chirurgia naczyniowa, kardiologia inwazyjna oraz kardiochirurgia.Rodzaje chorób układu krążenia..

89% Układ krążenia i jego choroby.

W większości krajów są główną przyczyną inwalidztwa i umieralności.. Serce zlokalizowane jest w klatce piersiowej i otoczone workiem osierdziowym.. Encyklopedia chorób - alfabetyczny spis chorób.. Odmiedniczkowe zapalenie nerek: Powodowane jest przez bakterie E. coli lub inne.. Napadowe n. t. jest wywołane przez chromochłonny gruczolak nadnercza, wyzwalający falowo duże ilości .Najpopularniejsze choroby układu krążenia to: I. NADCIŚNIENIE TĘTNICZE Jest chorobą układu krążenia, w której w naczyniach tętniczych panuje zwiększone ciśnienie krwi.. Lekarz, przykładając stetoskop do klatki piersiowej, osłuchuje, czy odbywają się one prawidłowo.W czasie rozwoju choroby duże znaczenie mają bodźce psychiczne, związane z konfliktowym i nerwowym życiem we współczesnym świecie.. Zdrowy układ sercowo - naczyniowy możemy utrzymać poprzez zmianę trybu życia, regularne ćwiczenia i .Funkcje układu krwionośnego nie ograniczają się wyłącznie do dostarczania wszystkim komórkom ciała tlenu, substancji odżywczych i hormonów.. Polegają one także na odbiorze produktów przemiany materii i dwutlenku węgla z komórek.. Zachorowanie na jedną z nich niesie ze sobą podwyższone zagrożenie zachorowania na inną - wszystkie te choroby mają punkty wspólne, a tempo codziennego funkcjonowania nie służy profilaktyce, której główną częścią składową jest zdrowy tryb .85% Higiena i choroby układu krążenia..

Sprawdź, jak wygląda budowa układu krwionośnego.Choroby układu nerwowego.

Każda tkanka i organ potrzebuje bowiem tlenu, jonów i składników odżywczych, aby mogła przeżyć.. Na ścianie serce oplecione jest przez naczynia, tzw. układu wieńcowego, którego zadaniem jest odżywianie serca (głównie dostarczanie substancji pokarmowych, tlenu).Jeśli przez kilka minut krew nie dociera do jakiegoś narządu, to w tym miejscu dochodzi do nieodwracalnych zmian i obumierania tkanek, dlatego serce bije nieprzerwanie.. choroba nieuleczalna jedynym sposobem na radzenie sobie z nią jest podawanie brakującego białka.Choroby cywilizacyjne to inaczej choroby społeczne, których źródłem nie jest zakażenie a szybki rozwój cywilizacji.. Tchawica rozgałęzia się na dwa oskrzela , a każde z nich rozgałęzia się dalej na coraz mniejsze oskrzeliki, najmniejsze z nich są zakończone pęcherzykami płucnymi, które tworzą gąbczastą strukturę płuc.Układ krwionośny człowieka, określany też jako układ sercowo-naczyniowy, to zamknięty system zamknięty system odpowiedzialny za transport krwi.. O nadciśnieniu tętniczym mówimy wówczas gdy podczas kilkakrotnych pomiarów, dokonywanych w spoczynku, ciśnienie .Choć temat chorób układu krążenia jest dość często poruszany w mediach, to świadomość Polaków jest w tym zakresie wciąż znikoma.. A problem ten jest społecznie niezwykle istotny - zdecydowanie najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów wśród rodaków są właśnie choroby tego układu (w 2006 r. stanowiły aż 46% ogółu zgonów)[1].Choroby układu krążenia..

Choroby układu krążenia należą do najczęstszych przyczyn śmierci.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą przewlekłą, która podlega długotrwałemu leczeniu.. Niektóre, jak np. cukrzyca pojawiają się w konsekwencji zachorowań innych narządów.Gruźlica jest znaną od dawien dawna chorobą zakaźną i zaraźliwą.. Ich rozwój idzie w parze z uprzemysłowieniem, rozwojem ekonomicznym, zanieczyszczeniem środowiska oraz niezdrowym trybem życia.Choroby układu nerwowego to innymi słowy choroby neurologiczne.. krwi wywołana mutacjami genie jednego z czynników krzepnięcia.. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, co wiąże się z odmiennością cewki moczowej oraz okresami ciąż, które sprzyjają zaleganiu moczu w pęcherzu i powstawaniu zakażeń.Układ krwionośny to zamknięty system naczyń krwionośnych i chłonnych, które nieustannie transportują przez organizm krew i chłonkę.. Pierwsza pomoc w przypadku krwotoku.Choroby cywilizacyjne, inaczej choroby stylu życia, choroby społeczne czy tak zwana epidemia XXI wieku to niezakaźne i szerzące się globalnie choroby, związane z rozwojem cywilizacyjnym.. Zakaźną, ponieważ bodźcem wyzwalającym proces gruźliczy jest odkryty w 1882 r. przez Roberta Kocha czynnik zakaźny, tzw. kwasooporny prątek gruźlicy ludzkiej, zwany też od nazwiska odkrywcy prątkiem Kocha, zaraźliwą - gdyż zarazek powodujący gruźlicę może przenosić się bezpośrednio z człowieka na .Najczęściej występujące choroby serca i układu krwionośnego to nadciśnienie tętnicze oraz miażdżyca.Miażdżyca prowadzi przeważnie do choroby niedokrwiennej serca, a ta z kolei często powoduje zawał mięśnia sercowego, który stanowi główną przyczynę zgonów w krajach wysoko rozwiniętych.Układ krążenia odpowiedzialny jest za rozprowadzanie składników odżywczych i tlenu po całym naszym ciele.. Fizjologicznie dzieli się je na choroby: obturacyjne, związane ze zmniejszonym przepływem powietrza w płucach (przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa, mukowiscydoza, rozstrzenie oskrzeli, zespoły dyskinezy rzęsek drzewa oskrzelowego, zapalenie oskrzeli)Choroby układu pokarmowego: a)przełyku:-zapalenie przełyku-żylaki przełyku-rak przełyku b)żołądka :-zapalenie błony śluzowej żołądka-choroba wrzodowa żołądka-rak żołądka c)dwunastnicy:-choroba wrzodowa dwunastnicy d)jelit:-ostre zapalenie jelit-przewlekłe zapalenie jelit-wrzodziejące zapalenie jelita grubego-rak jelita grubego e)wątroby i dróg żółciowych:-wirusowe .To choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej wartości prawidłowych.. Zalicza się do nich m.in.: chorobę niedokrwienną serca, kadriomiopatie, zapalenia mięśnia sercowego, wady wrodzone, zaburzenia rytmu, nadciśnienie tętnicze, żylaki i zakrzepice naczyń żylnych.Choroby układu krążenia, są określane mianem „współczesnej epidemii", gdyż należą do najczęstszych chorób naszej ery.. Układ krwionośny odpowiada za temperaturę ciała.Powietrze wdychane przez nos, przechodzi przez kolejne drogi oddechowe: jamę nosową, gardło, tchawicę..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt