Igrzyska w starożytnej grecji prezentacja
Jest ponad 260 dyscyplin.. Miejscowość ta leży w zachodniej części Peloponezu w krainie zwanej Elidą, u zbiegu rzeki Alfejos i wpadającego do niej Kladeosu.Filozofia starożytnej Grecji dzieli się na trzy okresy, są to: Okres filozofii przedsokratejskiej - trwający od VI do V wieku p.n.e - w tym czasie koncentrowano się głównie na zagadnieniach kosmologicznych;Pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie rozegrane zostały w 1896 roku w Atenach.. Na czas igrzysk polis greckie pozostające między sobą wstanie wojny zawierały pokój.. Urządzano je przy każdej możliwej okazji.. Ćwiczyli nago.. W tym przypadku różnic jest co niemiara.. Organizowano je w czerwcu lub lipcu i trwały pięć dni.. Były to najważniejsze zawody sportowe świata starożytnego, więc uczestnictwem w nim były zainteresowane wszystkie państwa greckie.Sport w starożytnej Grecji - w starożytnej Grecji sport uważano za ważny element edukacji chłopców i pozytywnego kształtowania charakterów.. Organizowano je w Olimpii (stąd nazwa igrzysk), mieście na Półwyspie Peloponeskim.. greckim agony) były nierozerwalnie związane z druga częścią uroczystości - składaniem ofiar religijnych Zeusowi i innym bogom greckim.. Nagrodzenie olimpioników Starożytna Grecja - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE Igrzyska OlimpijskieStarożytne igrzyska olimpijskie ( gr.. Grecy starożytni bardzo cenili rywalizację sportową i sądzili, że zwycięstwo jest znakiem boskiej przychylności dla zawodnika.Igrzyska greckie Igrzyska współczesne; 1. hieroj olympiakoj agones - święte igrzyska olimpijskie) - panhelleńskie igrzyska odbywające się w cyklu czteroletnim ku czci boga Zeusa..

Sportowe igrzyska w Olimpii (w jęz.

Wyścigi rydwanów, pentatlon 3.. Brać udział w igrzyskach mogli tylko nadzy mężczyźni, a kobiety .Igrzyska Olimpijskie w świecie starożytnym odbywały się co, podobnie jak obecnie, co cztery lata, w miejscowości Olimpia.. Zawodnicy oczekiwali sowitej zapłaty za swoje wyczyny.. Pierwsze Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 776 roku p.n.e. w greckiej Olimpii.. Było około 12 dyscyplin.. Są organizowane na całym świecie.. W ten sposóbFilm dokumentalny o Antycznej Grecji myślę że się spodoba moim widzom ;PIgrzyska olimpijskie: Zawody ogólnoświatowe które w starożytności były organizowane ku czci bogów.. Starożytne tradycje igrzysk olimpijskich.. Biorą udział kobiety i .Pierwsze igrzyska olimpijskie odbywały się w Olimpii w Grecji co cztery lata, stąd w starożytnej Grecji termin olimpiada, który oznaczał czteroletni okres między kolejnymi igrzyskami.. Odbywają się co 4 lata.. W roku 393 zostały zakazane przez cesarza Teodozjusza I Wielkiego, gdyż uznał je za przejaw kultu bogów pogańskich.. Pierwsze udokumentowane igrzyska odbyły się w roku 776 p.n.e. Na czas igrzysk olimpijskich zaprzestawano wojen.Igrzyska Olimpijskie w Londynie to dopiero 30. z kolei nowożytne zawody tego typu.. 1500 lat później przywrócono tradycję Igrzysk.. Religijny wymiar miał w starożytnej Grecji sport, do którego Grecy przywiązywali wielką wagę.Uważali, że jego aktywne uprawianie jest niezbędne zarówno dla ludzkiego zdrowia i higieny, jak i dla odpowiedniego wyglądu, który cieszyłby oko ludzkie i radował bogów.Igrzyska Olimpijskie w starożytnej Grecji zajmowały ważne miejsce w życiu publicznym i politycznym, o czym świadczą liczne odniesienia do udziału znanych polityków, przywódców wojskowych i uczonych w konkursach..

Na igrzyskach nie chodziło jednak tylko o chwałę.

Do najważniejszych budowli w świętym gaju należy świątynia z posągiem Zeusa.. Zwycięscy otrzymują medale: 4.. Igrzyska lekkoatletyczne były jednym z podstawowych elementów życia w starożytnej Grecji.2004 na Igrzyskach w Atenach na starym stadionie z Igrzysk 1896 roku.. Brali udział tylko mężczyźni.. Kobiety nie miały wstępu nawet na widownię.Prezentacja programu PowerPoint.. Igrzyska trwały wtedy pięć do sześciu miesięcy.. Obrzędy ku czci Zeusa, przysięgi sędziów i zawodników 2.. Biegi krótkodystansowe były najważniejszą dyscypliną igrzysk - każdą olimpiadę nazywano później imieniem zawodnika, który w nich zwyciężył.. Zwycięscy otrzymywali sławę i wieniec oliwny.. Rozgrywano je na.igrzyska sportowe - np. olimpiady - igrzyska ku czci boga Zeusa w Olimpii; pierwsze w 776 r. p.n.e. teatr był formą kultu ku czci boga Dionizjosa, budowano świątynie, w których umieszczano posągi.. Pierwsze udokumentowane igrzyska odbyły się w roku 776 p.n.e. Na czas igrzysk olimpijskich zaprzestawano wojen.. Wyprawił igrzyska różnego rodzaju: zapasy gladiatorów, występy sceniczne we wszystkich dzielnicach miasta, i to w zespołach aktorskich, mówiących wszystkimi językami świata .Najważniejsze igrzyska sportowe, w starożytnej Grecji połączone z obrzędem religijnym ku czci Zeusa, odbywały się w Olimpii, od której zresztą przyjęły swą nazwę..

Owe zmagania sportowe zawdzięczają Olimpowi, górze starożytnej Grecji.

Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Grecji w 1986 r. 3.. Upadek Olimpii rozpoczął się w 395 roku n.e., gdy rzymianie nakazali zaprzestać igrzysk.Igrzyska w starożytnej Grecji.. Igrzyska starożytne a współczesne - różnice .. Przez ponad 1000 lat odbywały się regularnie co cztery lata.. W rywalizacji z sąsiadami Ateny wypadały wyjątkowo blado.. W erze nowożytnej zostały wznowione dopiero w 1896 roku.. Igrzyska olimpijskie odbywały się w Olimpii co cztery lata na cześć Zeusa.. Igrzyska starożytne były tylko letnie (podobnie jak nowożytne rozgrywane były co 4 lata).Plik Igrzyska w starożytnej Grecji.pdf na koncie użytkownika krypilacki • folder Igrzyska • Data dodania: 27 paź 2012 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.. Literatura grecka a) alfabet grecki - Grecy wykorzystali alfabet fenicki dodając do niego 5 samogłosek.. W pobliżu świątyni wybudowano stadion z widownią na 20 tysięcy osób i wiele innych obiektów sportowych.. Zawsze były organizowane w jednej miejscowości.. Organizowane były na zakończenie upływającej olimpiady, czyli czteroletniego okresu, jaki minął .Pierwsze igrzyska olimpijskie odbywały się w Olimpii w Grecji i były rozgrywane co cztery lata..

Pierwsze udokumentowane igrzyska odbyły się 776 r p.n.e. na Olimpie.Opis.

A także wiele mówi o tym, że podczas wakacji w Hellas ogłoszono rozejm, zwany ekerhey.Wielką namiętność do igrzysk przejęli po Grekach Rzymianie.. Bazują na micie pokojowych i szlachetnych zawodów z czasów starożytnej Grecji.Sport i igrzyska olimpijskie .. Odtąd nie odbyły się tylko trzy razy: w 1916 roku z powodu I wojny światowej, w 1940 i w 1944 z powodu II .Kobieta w polis - Grecka polis to społeczność mężczyzn, - kobiety sprawowały bierne obywatelstwo, -nie brały udziału w życiu publicznym, - podporządkowane mężczyzna i zależne od nich, - nie uczestniczyły w spotkaniach towarzyskich, - wychowanie kobiety były przygotowaniem do roliOlimpia - najsłynniejsze miejsce kultu Zeusa w starożytnej Grecji.. Kobiety mają prawo uczestnictwa w Igrzyskach od 1900 r. 6.Przebieg Igrzysk 1.. Rzymski historyk Swetoniusz w ten sposób opisywał igrzyska, zorganizowane na rozkaz Juliusza Cezara:.. Zapasy, boks, pankration, wyścigi w pełnym uzbrojeniu 5.. Mogli w nich uczestniczyć wyłącznie mężczyźni.Pierwsze igrzyska olimpijskie rozegrano w 776 roku p.n.e. Igrzyska były tak ważnym wydarzeniem, że na czas ich trwania zaprzestawano wojen, aby sportowcy i widzowie ze wszystkich zakątków Hellady mogli bezpiecznie dotrzeć do Olimpii.. Podczas trwania konfliktów ogłaszano "święty rozejm" i wojny wstrzymywane były na 2 miesiące.Starożytne Igrzyska Olimpijskie w Grecji.. W starożytności trwały 5 dni.. Co innego Sparta czy mała Elida.. Przywrócono je dopiero w 1896 roku n.e.. Uczestnicy musieli wykazać się sprawnością w pięciu dyscyplinach, którymi były: stadion, czyli bieg na dystansie jednego stadionu, skok w dal, rzut dyskiem, rzut oszczepem oraz zapasy.Skok w dal, rzut dyskiem i rzut oszczepem były zazwyczaj rozgrywane jako część pięcioboju, a nie jako indywidualne konkurencje.. Aby wygrać należało zwyciężyć w trzech dyscyplinach.CELE W JĘZYKU UCZNIA: Dowiesz się gdzie, kiedy i pod czyją opieką odbywały się igrzyska sportowe w Grecji; Poznasz najważniejsze dyscypliny sportowe znane starożytnym Grekom( szczególnie pięciobój) Wyjaśnisz pojęcia - gimnazjon, agon, hipodrom, igrzyska, olimpiada, pięciobój; Wskażesz na mapie OlimpięPierwsze starożytne igrzyska olimpijskie odbyły się w 776 roku p.n.e..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt