Wojny rzymu z kartaginą przyczyny i skutki
Największe bitwy morskie rozegrały się pod Mylae i Eknomos.1-przyczyny wojen z Turcją:-ekspansja polskich magnatów na teren Mołdawii-najazdy Tatarów podległych sułtanowi na ziemie polskie-poparcie Austrii w konflikcie z Turcją-łupieżcze wyprawy Kozaków na tereny tureckie-rywalizacja polityczna o Mołdawię 2-skutki wojen:-1621 r-pokój chocimski-ustalono granicę polsko-turecką na Dniestrze-1672 r-pokój buczacki-1676 r-rozejm w Żurawnie .Druga wojna punicka toczyła się w latach 218-201 p.n.e. między Kartaginą i Rzymem.Była to druga z wojen punickich.. Rozpoczęła się II wojna punicka (lata 218-201 p.n.e.).. Początkowo stosunki z Kartaginą układały się bardzo dobrze.. Zagrożeni przez króla Syrakuz Hierona II zwrócili się o pomoc do Kartaginy, która przysłała do miasta swój garnizon.. Konflikt rozgorzał o Sycylię.. Ponadto Kartagina musiała zapłacić na rzecz Rzymu olbrzymią kontrybucję i ograniczyć znacznie wielkość swojej floty wojennej.. Swoją ekspansję skierowała na Półwysep Iberyjski.. Prowadzona była na Półwyspie Apenińskim, Iberyjskim, na Sycylii i w Afryce Północnej.Jej główną postacią był Hannibal, kartagiński wódz z rodu Barkidów.Pretekstem do wojny było zaatakowanie przez Hannibala Saguntu, sprzymierzonego z Rzymem greckiego miasta .- Przyczyną pierwszej wojny punickiej był spór o Sycylię.. szukając nowych terenów do kolonizacji..

Jej skutkiem było przyłączenie się Sycylii do Rzymu.

Terenami tymi byli również zainteresowani rzymianie.Znaczenie wojen: Każda z wojen, pomimo zmiennego przebiegu i okresów przewag kartagińskich (szczególnie pod wodzą Hannibala w czasie drugiej wojny punickiej), przyniosła wygraną Rzymianom, którzy stopniowo przejmowali posiadłości i wpływy Kartaginy, by w końcu zniszczyć ją zupełnie, a jej ludność zgładzić lub obrócić w niewolników.Upokorzona po I wojnie punickiej Kartagina, wciąż myślała o zemście na Rzymianach.. Kartagina był potęgą handlową.. Sardynii i Korsyki - Kartagina zobowiązana do zwolnienia jeńców wojennych i zapłacenia kontrybucji 2.Wojny Rzymu z Kartaginą » • I wojna punicka (264-241 r. p.n.e.) • II wojna punicka (218-201 r. p.n.e.) • III wojna punicka (149-146 r. p.n.e.) Rozwój terytorialny Rzymu » Niewolnicy w starożytny Rzymie i powstania niewolników » Armia rzymska - opis » Schyłek Republiki rzymskiej » Powstanie Cesarstwa Rzymskiego » Panowanie .Rzymian wspomogła nymidyjska jazda, wcześniej służąca Kartaginie..

2 wojna punicka 218-201r.p.n.e.Trzy wojny które na przestrzeni tych lat prowadził Rzym z Kartaginą nazywamy wojnami punickimi.

Kartagina już się nie buntowała.. Wojna wybuchła w 264 r. p.n.e. Flota rzymska nie przedstawiała już tak dużej siły bojowej.. Z samej Kartaginy chciał utworzyć stolicę swojego przyszłego mocarstwa.Pierwsza - Wojna Kartagińczyków z najemnikami - Druga - Trzecia III wojna punicka (149-146 p.n.e.) - ostatnia z wojen punickich toczonych pomiędzy Republiką Rzymską a Kartaginą.. PRZYCZYNY: - dążenie Rzymu do opanowania Sycylii, w większości podporządkowanej Kartaginie.. Dysponowała potężna flotą.. Wynik i skutki: Każda z wojen, pomimo zmiennego przebiegu i okresów przewag kartagińskich (szczególnie pod wodzą Hannibala w czasie drugiej wojny punickiej), przyniosła wygraną Rzymianom, którzy stopniowo przejmowali posiadłości i wpływy Kartaginy, by w końcu zniszczyć ją zupełnie, a jej ludność zgładzić lub wziąć w niewolę.Przyczyny i skutki.. Pierwsze konflikty i przebieg wojen.. Przyczyny wybuchu wojny: * problemy polityczne wewnątrz Rzeszy Niemieckiej, rywalizacja poszczególnych książąt z cesarzem * działania dynastii Habsburgów, prowadzące do zjednoczenia Rzeszy Niemieckiej w jedno silne państwo z panującą religią katolickąb) WOJNY PUNICKIE (wojny Rzymu z Kartaginą)- Rzymianie nazywali Kartagińczyków „Punijczykami" (czyli Fenicjanami) Przyczyną wojen punickich była rywalizacja dwóch potęg: - lądowej- Rzymu i - morskiej- Kartaginy O hegemonię w zachodniej część basenu M. Śródziemnego Rzym stoczył z Kartaginą trzy wojny: * I WOJNA PUNICKA (264 .Przebieg wojen: I Wojna punicka 264-241 r. p.n.e. - Rzym zajmuje Sycylię, Sardynię i Kostarykę (przyczyna: rywalizacja o wpływy na Sycylii) II wojna punicka 218-201 r. p.n.e. - wojskami punickimi dowodzi Hannibal - Hiszpania przeszła pod panowanie Rzymu, Kartagina straciła flotę i dotychczasowe znaczenie na Morzu śródziemnym (przyczyna: rywalizacja na terenie Hiszpanii, zajęcie Saguntu przez Hannibala) III wojna punicka 149-146 r. p.n.e. - zburzenie Kartaginy.Po klęskach poniesionych w wojnach z Rzymem, Kartagina - za sprawą Hannibala, powoli zaczęła odbudowywać swój kraj..

Na mapie myśli znajdziecie konkretne elementy obrazujące przyczyny, przebieg i skutki długoletnich wojen między Rzymem a Kartaginą.

1 wojna punicka 264-241 toczyła się o Sycylię.Po jej przegraniu Kartagina musiala zapłacic Rzymowi wysokie odszkodowanie wojenne.. Skutkami tych wojen buł upadek Kartaginy i wzrośnięcie potęgi Rzymu na morzu i na lądzie.1.. Stało się to też jedną z przyczyn pośrednich szukania przez rzymian pretekstu do ostatecznego rozrachunku z Kartagińczykami.W tym celu Rzym wykorzystał zapis z traktatu pokojowego, który za.Przyczynami wojen punickich była rywalizacja Kartaginy i Rzymu o panowaniw nad Morzem Śródziemnym.W jej wyniku Rzym zdobył olbrzymie posiadlosci w basenie Morza Śródziemnego.. Ostatecznie Kartaginę pokonano i zburzono, a na jej miejscu utworzono prowincję Afryka.. Kartagińczycy rozpoczęli podbój Hiszpanii.. Liczył, że pokonując Kartaginę utwierdzi swoje panowanie w Afryce Północnej oraz zatrzyma ekspansję Rzymu na tym obszarze.. p.n.e. rzymianie oblegali i ostatecznie zdobyli Kartaginę, a tereny wokół niej nazwano prowincją ,,Afryką"..

Po przegranej kampanii Kartagina dążyła do poszerzenia swoich stref wpływów oraz utworzenia zaplecza na wypadek wojny z Rzymem.

PRZYCZYNY: - dążenie Rzymu do opanowania Sycylii, w większości podporządkowanej Kartaginie SKUTKI: - utrata przez Kartaginę Sycylii oraz (w 238r.p.n.e.). Jednak spory o wpływy polityczne iWojny punickie przejściowo zagroziły istnieniu Rzymu (gdy Hannibal przeszedł Hiszpanię i Alpy i niespodziewanie zaatakował Rzym od północy; bitwa pod Kannami 216 p.n.e. była największą klęską republiki).. Sardynii i Korsyki.. Apenioskiego zwrócili się ku Sycylii.. Rzymianie po opanowaniu Płw.. Hannibal opracował śmiały plan ataku na Italię, pozyskawszy do walki przeciw Rzymowi niedawno ujarzmione przez niego ludy.Wojny punickie epoki starożytnej na graficznej mapie myśli (do pobrania w pdf poniżej).. Później część Mamertynów poprosiła o pomoc Rzymian i usunęła kartagiński garnizon.Przyczyny: Kartagina swymi wpływami objęła Sycylię, Sardynię, aleary i Hiszpanię gdzie założyła swoje kolonie.. Nieco później wymuszono na niej oddanie Sardynii i Korsyki.. W 149 r.p.n.e armia rzymska dowodzona przez wnuka Scypiona, SCYPIONA EMILIANUSA rozpoczęła oblężenie.Rzym mógł poszczycić się w tym konflikcie armią narodową, która świetnie sprawdzała się w walkach na lądzie.. Przegrana nie wykreśliła Kartaginy z rzędu wielkich potęg.Doskonale wiedział, że Kartagina nie posiada prawa do samodzielnego wypowiadania wojny, zgodnie z traktatem rzymskim z 201 roku p.n.e. II wojna punicka 218-201 p.n.e.W 241 r. p.n.e. zawarto pokój, w wyniku którego Kartagina utraciła Sycylię na rzecz Rzymu.. SkutkiSKUTKI: - utrata przez Kartaginę posiadłości poza Afryką - Kartagina państwem zależnym - ograniczenie liczebności floty kartagińskiej do 10 okrętów - zakaz prowadzenia bez zgody Rzymu wojen z innymi państwamiWojna wybuchła na nowo, kiedy Hannibal, wielki wódz Kartaginy, zaatakował sprzymierzone z Rzymianami miasto Saguntum.. Od lat było ono kontrolowane przez najemników z Kampanii, tzw. Mamertynów.. SKUTKI: - utrata przez Kartaginę Sycylii oraz (w 238r.p.n.e.).Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt